Milyonların Gözü Asgari Ücrette! İşte Tek Sefer Zam İçin Gerekli Miktar

CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) Gölge Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev alan iktisatçı Birgün Gazetesi yazarı Prof. Dr. Yalçın Karatepe asgari ücrete ilişkin “Bir kere yeter mi?” başlıklı yazısında asgari ücretin enflasyona karşı korunmasını isteniyorsa, olması gereken seviyeyi hesapladı.

Karatepe yazısında şunları kaydetti:

“Eğer Çalışma Bakanı yılda bir kez belirleyeceklerini söyledikleri asgari ücretin vatandaşı enflasyona karşı korumasını istiyor ise yeni ücreti şu şekilde belirlemeleri gerekir:

Önce, asgari ücretin mevcut seviyesi(11.402 TL), bu yılın son altı ayında ortaya çıkması beklenen enflasyon kadar (muhtemelen %38) artırılmalı. Bu bizi 15,734 liraya taşır. Bu seviye reel bir artışı temsil etmiyor. Sadece son altı ayda asgari ücrette meydana gelen satın alma gücü kaybını telefi ediyor. Üstelik TÜİK’in enflasyon verisini gerçek olduğu varsayımına dayanıyor. Bunun üzerine bir de 2024 yılı için bekledikleri enflasyonu (%36) eklememiz gerekir ki enflasyona karşı “önden yüklemeli”(bu ifadeyi kullandım çünkü piyasacı ekonomistler faiz artışları için bunu çok sık kullanıyorlar) koruma sağlanmış olsun. Bu da 21.400 lira demektir. Sizce asgari ücreti bu kadar artırırlar mı? Artırmayacaklar. Bunun altında kalan her ücret enflasyon karşısında mağduriyet demektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x