Kutlutaş Holding’in Kurucusu iş insanı Nurettin Koçak yaşamını yitirdi

İstanbul Taksim Intercontinental (The Marmara) Otel İnşaatı, Ankara Atakule (döner restoran ve lüks çarşı) inşaatları başta olmak üzere Türkiye’de bir çok fabrika, enerji santrali ve otoyol inşaatlarını gerçekleştiren Kutlutaş Holding’in kurucu ortaklarından iş insanı Nurettin Koçak yaşamını yitirdi. Koçak bugün Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Emirgan Reşitpaşa Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

TÜRKİYE’NİN ÖNCÜ İSİMLERİNDENDİ

1931 Hafik doğumlu Koçak, İTÜ İnşaat Fakültesi’nden 1955 yılında mezun oldu. 1959 yılında Kutlutaş İnşaat ve Ticaret Sanayi Limited Şirketi’nin kurucu ortağı ve teknik genel müdürü olarak büyük sanayi tesislerinin inşaatlarını yönetti.

Yapılan çalışmalar arasında, Eskişehir ve Nevşehir Tekstil Fabrikaları, Bozüyük Seramik Fabrikası, Sivas ve Çorum Çimento Fabrikaları tevsii, Çaycuma-Silifke Kağıt Fabrikaları, Samsun Suni Gübre Tesisleri inşaatları yer alıyor. 1970 yılında, büyük hissedarı ve kurucu üyesi olduğu Kutlutaş Holding İcra Komitesi Başkanı olarak; holding bünyesinde toplanan inşaat şirketlerinin büyük tesislerin taahhüt işlerini almalarını endüstri mamülleri üreten şirketlerin de kurucusu veya büyük hissedarı olunmasını sağladı. 1970-1980 yılları arasında Tunçbilek, Afşin Elbistan, Daura (Irak), Ambarlı gaz çevrim santralı, Kangal, Çatalağzı termik santralları, Bolu, Adana, Yozgat ve Ladik Çimento Fabrikaları, Mersin, İskenderun, Bandırma (Bağfaş ve İşkur) Suni Gübre Fabrikaları inşaatlarını gerçekleştiren şirket, İzmir Çevreyolu-Aydın Otoyolu Projesi’ni de yapmıştı.

TURGUT ÖZAL’LA YAKIN İSİMDİ

Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’la yakınlığıyla tanınan iş insanı Koçak, o dönemde Özal ve ailesinin tatillerini geçirdiği Nirvana isimli yatın da sahibiydi. Hatta Özal’ın bu teknede tatil yapması çok eleştirilmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x