AKP’li Beyoğlu Belediyesi, Binaları İki Kat Yükseltecek!

AKP’li Beyoğlu Belediye Meclisi’nin Ekim ayı oturumunda, tarihsel olarak ‘Altın Boynuz’ diye adlandırılan Haliç’in kıyısı için imar planı değişikliği teklifi görüşüldü.

Kentsel dönüşüm ile yapı stokunun iyileştirilmesi için hazırlandığı iddia edilen plan teklifinde, ticaret ve konut alanı olarak belirlenen alanlara ilave kat alanı verileceği belirtildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; AKP’li Belediye, büyüklüğü 500 ile 800 metrekare arasında olan arsalara fazladan bir kat, 800 metrekareden büyük arsalara ise fazladan iki kat yüksekliğinde inşaat yapılabileceğini açıkladı. Haliç’in siluetini bozacak ve ranta yol açacak plan değişikliği teklifine sadece iki CHP’li meclis üyesi ret oyu kullandı. Tartışma yaratan teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

Teklife itiraz eden Beyoğlu Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Süleyman Solmaz, yaptığı açıklamada, “Plan değişikliği ile Haliç kıyı bandında hem nüfus hem de yapılaşma yoğunluğu artacak. Bu plan değişikliği Dolapdere, Kasımpaşa ve Sütlüce’nde Piyalepaşa’ya kadar geniş bir alanı etkileyecek. Siluetin korunması için yasa çıkmasına rağmen kat yoğunluğunu yüzde 50 artıracaklar. Plan değişikliğiyle Haliç’in silueti bozulacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x