Ümmet Camii Dualarla Açıldı

İzmit Seka Devlet Hastanesi’nin karşısına yapılan Ümmet Camii dualarla açıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere kurum ve kuruluşlar ile hayırseverlerin destekleriyle açılan Ümmet Camii, bölgedeki ihtiyacı karşılayacak. Caminin açılışına AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus, Büyükşehir Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, İzmit İlçe Müftüsü Mehmet Reşat Şavlı, Seka Hastane Camii Yaptırma Yaşatma ve Hizmet Derneği Başkanı Mehmet Selim Budak ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“CAMİLER BİRLİK VE BERABERLİĞİN ADRESİ”

İlahiler ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Kocaeli Milletvekili Yılmaz, “Mescitlerimizin ve camilerimizin toplumsal hayatta rolü büyük. Birlik ve beraberlik istiyorsak adres burası. İnananları bir araya getiren, bizleri kardeş kılan yer burası” dedi. “Her öğretisi insanlığın kurtuluş reçetesi olan bir dine mensubuz” ifadelerini kullanan Yılmaz, caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. 

 

“ÇEVREYİ AYDINLATAN BİR YILDIZ OLMASINI UMUYORUM”

Büyükşehir Başkan Vekili Soydabaş ise “Büyükşehir olarak ciddi bir destek verdik. Çevre düzenlemesinden tutun da her aşamada yer aldık. Bu camimizin, yakın çevreyi aydınlatan bir yıldız olmasını umuyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

KUR’AN VE SÜNNETİN YAŞANDIĞI BİR MEKAN OLSUN

İzmit İlçe Müftüsü Mehmet Reşat Şavlı da “Başta Büyükşehir’imiz olmak üzere herkesten toplanan yardımlarla camimizi inşa etmiş durumdayız. Rabbim emeği geçen herkesten razı olsun. Kur’an ve sünnetin yaşandığı ve yaşatıldığı bir mekan olmasını arzu ediyorum” ifadelerini kullandı. Seka Hastane Camii Yaptırma Yaşatma ve Hizmet Derneği Başkanı Mehmet Selim Budak, “Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın ve hayırseverlerin cami inşaatına çok büyük katkıları oldu. Emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür ederim” dedi.

 

KUTSAL EMANETLER SERGİSİ

Okunan dualarla açılışı gerçekleşen Ümmet Camii’nde Mevlit Kandili gecesine özel Sakal-ı Şerif ziyareti (ikindi ve yatsı namazı arası) gerçekleştirilecek. Ayrıca kutsal emanetler sergisi, 26 Eylül-28 Eylül tarihlerinde sabah 09.00’da başlayıp yatsı namazına kadar ziyarete açık olacak.

 

OSMANLI MİMARİSİNDE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait 1400 metrekarelik alan üzerinde yapılan ve 576 metrekare inşaat alanı bulunan cami Osmanlı mimarisinde, iç bölümü otantik olarak yapıldı. 2 katlı, tek minareli ve ana kubbe dışında 6 küçük kubbeli olarak inşa edilen caminin şadırvanı erkek ve kadınların abdest almaları düşünülerek projelendirildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x