Silicon Valley Bank, First Citizens Bank’e satıldı

Investing.com – ABD’de bankacılık krizinin tırmanmasına neden olan Silicon Valley Bank, Federal Mevduat Sigorta Kurumunun (FDIC) el koymasının ardından First Citizens Bank’e 500 milyon dolara satıldı.

Geçen seneki değerlemede 40 milyar dolar değerine sahip olan SVB, böylece değerinin %99’u altına satılmış oldu. 

First Citizens Bank’ın ana şirketi First Citizens BankShares, geçen hafta başında Silicon Valley Bank’ı satın almak için FDIC ile ön görüşmelere başladı. First Citizens’ın SVB’yi satın aldığının duyurulması, bankacılık krizinin sistemik riskleriyle ilgili endişelerin yatışmasına katkı sağladı. 

FDIC, First Citizens Bank’in SVB’nin tüm mevduat ve kredilerini de satın alacağını duyurdu. Bankaya kayyum atanmasının ardından varlıklar, Silicon Valley Bridge Bank olarak yeni bir kuruluş altında toplandı. Yayımlanan raporda bankanın 10 Mart itibarıyla yaklaşık 167 milyar dolarlık toplam varlığı ile yaklaşık 119 milyar dolarlık toplam mevduatı olduğu açıklandı. 

FDIC tarafından yapılan açıklamada, First Citizens Bank & Trust Company tarafından satın almanın, Silicon Valley Bank’in yaklaşık 72 milyar dolarlık varlıklarının 16,5 milyar dolarlık bir indirimle gerçekleşeceği bildirildi. FDIC, ayrıca Silicon Valley Bank’in çöküşünün Mevduat Sigorta Fonu’na (DIF) maliyetinin yaklaşık 20 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Kesin maliyet ise FDIC kayyumluğunun tamamlanmasının ardından belli olacak.

Bunun yanında FDIC, SVB’den yaklaşık 90 milyar dolarlık menkul kıymetin ve diğer varlıkların dağıtılmak üzere kayyumda kalacağını da aktardı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir