Nureddin Nebati: Bir ‘Vergi Konseyi’ zaten halihazırda var

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Twitter üzerinden yanıt vererek şöyle söyledi:

Bir konuşmanızda Ulusal Vergi Konseyi’ni kuracağınızı ifade etmişsiniz. Ancak, ülkemizde sonuç odaklı ve tarafsız vergi politikalarının oluşturulmasına katkı sunan, kurumlar ve mükellefler arasında köprü vazifesi gören, ortak akıl ve uzlaşıyı hedef almasıyla sistemin tüm paydaşlarının güvendiği bir “Vergi Konseyi” zaten halihazırda vardır.

Bakan Nebati, Kılıçdaroğlu’nu etiketlediği açıklamasını şöyle sürdürdü:

2003 yılından bu yana “Ortak Aklın Bereketi” ilkesiyle hareket eden ve bir danışma organı olan Vergi Konseyi’nin çalışmalarına, Bakanlığımız temsilcilerinin dışında birçok değerli akademisyen, uzman üyeler,
özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile kamu kurumu
temsilcileri katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Sizin de bilmeniz gerektiği üzere; mali saydamlık ve hesap verilebilirlik ilkeleri gereğince, hangi gelir kaynaklarından ne kadar vergi toplandığını ve hangi hizmetler için ne kadar harcama yapıldığını gösteren bütçe gerçekleşmeleri, gelir ve gider kalemleri itibarıyla Bakanlığımız internet sitesinden her ayın 15’inde düzenli olarak kamuoyumuzla paylaşılmaktadır.

Ayrıca, bir yılda elde edilen gelirler ile yapılan kamu harcamalarının program bazında şeffaf ve ayrıntılı olarak gösterildiği bir önceki yılın Merkezi Yönetim Bütçesi uygulama sonuçları, TBMM tarafından Kesin Hesap Kanunu ile onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanmakta ve Sayıştay tarafından denetimi yerine getirilmektedir.

Bunlara ilave olarak, vatandaşlarımıza hesap vermek adına, bütçe gelir ve giderlerini daha yalın ve anlaşılır bir şekilde izah eden “Vatandaş Kesin Hesap Raporu” ve “Vatandaşın Bütçe Rehberi” isimli raporları da yayımladığımızı hatırlatmak isterim.

“İyi bir danışman size artık şart olmuştur”

Nebati açıklamasının sonunda ise Kılıçdaroğlu’na hitaben atılan sayısız adımları ve icraatları takip etmekte zorlandıklarını düşürdüğünü belirterek şu sözlerle seslendi:

Sayın Kılıçdaroğlu, Belli ki attığımız sayısız adımları ve icraatlarımızı takip
etmekte zorlanıyorsunuz. Daha önce ifade etmiştim, bir kez daha hatırlatayım.
İcraatlarımız hakkında güncel ve sağlıklı bilgiler edinebileceğiniz iyi bir
danışman size artık şart olmuştur!

AYRINTILAR GELİYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir