İngiltere’deki Cezayı Görünce Keşke Bizde de Uygulansa Diyeceksiniz!

Avrupa ülkelerinde kurallar önemli olduğu kadar sokaklarda bir özgürlük havası eser. Ancak bu hava dediğimiz gibi kurallar doğrultusunda olduğundan kuralları uyulmadığı takdirde büyük para cezaları uygulanır. Bizde de keşke uygulansa dediğimiz cezanın tutarını gördüğünüzde şok olacaksınız.

İngiltere’de yaşayan oozanugurluu isimli kullanıcının eşiyle çektiği Tiktok videosunda sokak kirletme cezası aldıklarını açıklıyor. Cezanın içeriği keşke bizde de olsa dedirten cinsten: Yere sigara izmariti atmak.

İngiltere asgari ücret saatlik en yüksek 10,42 pound olduğundan ülkede haftalık en fazla 40 saat çalışmayla ayda yaklaşık 1.667 pound kazanılıyor. Ceza, asgari ücretin yaklaşık yüzde 9’u ediyor.

Kısaca bizde uygulansa 765,54 TL eder. Bakıldığında Türkiye’de Kabahatler Kanunu’nda yeri olan böyle bir cezanın olduğunu ancak uygulanmadığını biliyoruz. Yine de uygulamada 1.000 ile 3.036 TL aralığında bir ceza görülüyor.

‘Umuma açık yerlerde her ne şekilde olursa olsun çevreyi kirletmenin cezası’ 2023 yılında 3 bin 36 TL olarak belirlenmişti.

Ayrıca uygulanan bir ceza olarak kapalı alanlarda sigara içmenin cezası ülkemizde kişiye 365 TL’den 617 TL’ye, işletmelere de 8 bin 540 TL’den 42 bin 858 TL’ye kadar para cezası öngörüyor.

Tiktok videosunu burada izleyebilirsiniz.

Sosyal medyada da ilgi çeken bu ceza, değişik yorumlara neden oldu.

Ülkelerde uygulanan cezaların eğitim mi, ceza sistemi mi olduğu da ayrı sorgulandı.

Tabi olmazsa olmazımız siyaset de işin içindeydi.

Ülkemizdeki kurallara uyum sistematiği de tartışıldı.

Sizce Türkiye’de bu ceza uygulanabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir