Gaziantep Kilis’te Süper Hücre Fırtınası Görüntülendi

Ülkemizin Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesindeki doğal felaketler iyice çığırından çıkmaya başladı. Önce depremde binlerce canımızı vermiş ve geçtiğimiz günlerde sel felaketinde yüzlerce vatandaşımızı kaybetmiştik.

Şimdi dehşet verici bir görüntü ortaya çıkaran süper hücre fırtınası ile karşı karşıyayız. Gaziantep’in Kilis bölgesinde meydana gelen bu doğa olayı, arka arkaya bir sürü şimşek çakması ve devasa büyüklükteki dolu taneleriyle biliniyor.

Durmadan şimşekler çaktı, pinpon topu büyüklüğünde dolu yağdı: İşte Kilis’teki süper hücre fırtınası

Süper hücre fırtınaları, fırtına türleri arasında en kudretli olanıdır. Çevresel rüzgarlar uygun olduğunda, bir fırtınanın yukarı ve aşağı hava akımları organize olur ve kendi etrafında dönerek birbirini güçlendirir. Sonuç, uzun süren bir süper hücre fırtınasıdır.

Yukarı hava akımı yükselir, saat yönünün tersine döner ve doğuya dönerek bir örs oluşturur. Süper hücre fırtınalarındaki yukarı çekiş hızları saniyede 40 metreyi geçebilir ve greyfurt kadar büyük dolu taneleri yağdırabilir.

Süper hücre fırtınaları 2 ila 6 saat boyunca sürebilir. Muazzam rüzgar ve dolu hasarının yanı sıra güçlü kasırgalar üretme olasılığı en yüksek olan bu fırtına türünün bir daha yaşanmamasını, fırtınaya maruz kalanlara da geçmiş olsun diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir