Ali Erbaş, hutbe eleştirilerine WhatsApp’tan kızmış: ‘Kafam attı’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4 Ağustos tarihli cuma hutbesinin son kısmında yer alan “İşyerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını cuma namazının vaktine göre düzenleyelim” ifadelerinin tepki çekmesi üzerine Başkan Ali Erbaş’ın 8 Ağustos’ta Diyanet yöneticileri ve ilahiyatçıların da bulunduğu bazı WhatsApp gruplarına mesaj atarak kızdığı ifade edildi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Erbaş, gönderdiği mesajda, “Bu hutbemiz sebebiyle geçen cumadan beri beş gündür laikçi yobazların Diyanet’e ve şahsıma saldırı ve hakaretleri devam ediyor. Müslümanların ise umrunda değil. Sosyal medyada, köşe yazılarında; vakıf, dernek, STK’lardan ‘Diyanet’in hatırlatması yerindedir’ gibi güçlü bir destek bekledik ama güçlü bir ses yok. Çok acı” ifadelerini kullandı. Erbaş’ın, çevresinin mesajı sorması üzerine ise mesajı gönderme gerekçesi olarak “Kafam attı, sinirlendim” dediği öğrenildi.

Erbaş’ın, söz konusu mesajı nedeniyle bir WhatsApp grubunda bir ilahiyat profesörünün tepkisiyle karşılaştığı öğrenildi. Erbaş’a laikliğin Anayasa’da yer aldığını anımsatan söz konusu ilahiyat profesörünün, “Anayasa’da lâiklik ilkesi olmasına rağmen nasıl olur da ‘laikçi yobazlar’ üslubu ile itham edersiniz?” tepkisini gösterdiği belirtildi. Ayrıca “Müslümanların umrunda değil” mesajına da işaret ettiği kaydedilen profesörün, “Erbaş’ın üslupsuz bir açıklama yaptığını” söylediği aktarıldı.

Erbaş’ın söz konusu mesajı göndermesinin ardından çeşitli vakıf, dernek ve siyasetçiler, Erbaş’a destek açıklaması yaptı. Anadolu Gençlik Derneği ve Safa Vakfı gibi oluşumlar, sosyal medyadan “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Bey’in, cuma günleri öğrenciler ve çalışanların namaz vecibesini yerine getirebilmeleri için çalışma ve ders saatlerinin düzenlenmesine yönelik teklifini destekliyoruz” paylaşımında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x