Akşener’den Ahmet Türk çıkışı! HDP’nin ‘aday’ kararı İYİ Parti’de nasıl yankılandı?

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmama kararı sonrası Ankara kulislerindeki son durumu aktardı.

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın açıklamaları şöyle:

HDP’nin, Ahmet Türk’ün, HDP’nin ideolojisini destekleyen her kesimin önceliği Öcalan’a özgürlük meselesi. Bu söyleminden vazgeçmediler. Ev hapsine alınması çok konuşulmuştu. Bu yeniden ısındırılıyor.

Bu destekleyecekleri Cumhurbaşkanı adayı ile ilintili mi? HDP ile Kılıçdaroğlu arasında Meclis’te gerçekleşen görüşte… Öcalan başlığının hiç gündeme gelmediğini ifade ediyor iki taraf da. “Parlamenter sisteme geçiş, siyasi yargılamalar, parti kapatma meselesi bu başlıklarda konuştuk” ifadesi kullanılıyor.

Her parti seçim sürecinde kendi tabanına mesajlar veriyor. HDP’den Öcalan meselesini duyacağız gibi görünüyor. Aile ile avukatların yeterince görüştürülememesinden duyulan rahatsızlık ifade ediliyor. Bunun seçim sonrası değişmesi yönünde bir umut olduğu belirtiliyor.

SEÇİM SONRASI ‘ÖCALAN’ GÜNDEMİ

Ev hapsi her zaman bu talep vardı. O noktada şu an için açıktan CHP’den veya altılı masadan böyle bir beklenti ifade edilmese de seçim sonrası tabloya göre ‘bu gündeme gelebilir mi?’ tartışma bu noktada devam edecek gibi duruyor.

CHP, AHMET TÜRK’ÜN ÖCALAN İÇİN KULLANDIĞI İFADELERE NE DİYECEK?

HDP’de zaten yapılan emek ve özgürlük ittifakının yaptığı açıklama. Satır aralarında desteğin kime gideceği vardı. Pervin Buldan, Demokratik değişimi gerçekleştirecek güçlerin parlamentoda çoğunluğu kazanması, Kürt sorununa çözüm için Meclis’in irade olarak görüldüğü günleri özlemle bekliyoruz dedi.

Kılıçdaroğlu da o görüşmeden sonra Kürt sorununun da çözüm yeri TBMM’dir. Yöntemimiz bu olacak demişti. Burada adres netleşiyor. Söylem olarak baktığınızda diğer adaylara Emek ve Özgürlük İttifakının destek vermesi ihtimal dışı. Erdoğan’ın gitmesi gerektiğini düşünüyorlar. Yine adres Kılıçdaroğlu olarak görünüyor.

CHP adayın çıkarılmaması ve yapılan açıklamalar üzerinden desteğin Kılıçdaroğlu’na olacağı beklentisi ifade ediliyor.

Pazartesi günkü görüşmeye atıf var. Kılıçdaroğlu’nun kayyuma itiraz etmesi, partilerin kapatılmasına itiraz etmesi, siyasi yargılamalar olmamalı gibi mesajların bu cephede olumlu karşılandığı ifade ediliyor.

Öcalan’a özgürlük konuşuldu mu? Şimdi bu konuda imkansız deniliyor. Böyle bir şeyin olması mümkün değil ifadelerini kullanıyor CHP’li kaynaklar. Kılıçdaroğlu’nun daha önce Demirtaş ve Kavala ile ilgili mesajları hatırlatıyorlar.

Kılıçdaroğlu cezaevlerinde haksız yere yatan var. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş haksız yere yatıyor dedi. Her haksızlığa itirazımızı yapacağız ifadesini kullandı. CHP’li kurmaylar da buna atıfta bulunuyor. Adil bulmadığımız tutuklamalar üzerinden bir sözümüz var. Bunun arkasındayız ifadesini kullanıyorlar. Mesele CHP cephesinde Öcalan konusunda taviz mümkün değil ifadesi kullanılıyor.

HDP’NİN KARARI VE ÖCALAN İLE İLGİLİ SÖZLERE İYİ PARTİ CEPHESİ NE DİYOR?

Bugün grup toplantısında Meral Akşener’in sözlerine atıfta bulunuyor kurmaylar. Bizim bu konuda tavrımız net diyorlar. Şimdi açıkçası Emek ve Özgürlük İttifakı’nın doğrudan Kılıçdaroğlu adayımız değil demesinin sebebi altılı masanın önemli bir partisi olan İYİ Parti’yi sıkıntıya sokmamak.

İYİ Parti herkes bir adayı destekleyebilir. Bu masaya taleplerde bulunması anlamına gelmez. Seçim sonrası hükümete girmesi anlamına gelmez, buralar bizim kırmızı çizgimiz diyor İYİ Parti.

Açıktan Kılıçdaroğlu adayımız demese de bütün işaretler Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini gösteriyor.

AKŞENER’İN ÇIKIŞI

Akşener’in bugün grupta çıkışı önemliydi. Parti kurmayları ile tavrımız net diyor. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın aday göstermeme çıkışının beklenti dahilinde olduğunu söyleyebilirim İYİ Parti cephesinde. Bizim altılı masada politikamız net. Seçimi kazandığımızda hangi politikaları uygulayacağız bunlar da ortada. Bunları beğenen herkes altılı masanın ittifakına oy verebilir. Buna karışamayız, bir itirazımız olmaz deniliyor. Oy kullanma tercihi vatandaşa aittir deniliyor.

İYİ Parti Lideri Akşener, TBMM’de partisinin grup toplantında yaptığı açıklamada, HDP’li Ahmet Türk’ün sözlerine yanıt verdi. Akşener, Nevruz Bayramı’nı kutlayarak, “Nevruz sevginin, kardeşliğin ve birliğin günüdür; katile özgürlük dilenme günü değildir, düşmanlığın günü değildir, terörün günü değildir. Bizim için nevruz, bastığı toprağı cennet vatan bilenlerin günüdür; vatanın her değerine düşman olanların günü değildir. Ama kimsenin şüphesi olmasın. Bugünleri hep birlikte atlatacağız.” ifadelerini kullandı.

HDP’NİN KARARI SONUÇLARI NASIL ETKİLER?

Peki HDP’nin Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Kılıçdaroğlu’nu dolaylı desteklemesi seçimi nasıl etkiler? Bu Muharrem İnce’ye mi yazar diye birtakım iddialar oldu. Şöyle değerlendirmeler var hem İYİ Parti hem CHP cephesinde.

Kılıçdaroğlu tüm partilere gidecek. Sarıgül’ün partisi dahil, Muharrem İnce dahil belli bir zamanlama çerçevesinde gidecek. Birtakım netliklerin sağlanabileceği konuşuluyor. Muharrem İnce ile olası görüşme çerçevesinde alınacak belki yeni kararlara işaret ediliyor. Seçime çok var köprünün altından çok su akar mesajları veriliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir